Isı Pompası

Split tipi ısı pompasının yapısı ve çalışma şekli

Split tipi ısı pompası iç ünite ve dış üniteden oluşur ve dış ünite gürültüye neden olabilecek tüm bileşenleri içerir. Bunlara fanlar, evaporatör ve kompresör dahildir.

İç ünite bu nedenle kompakt yapıdadır ve evin içinde çok esnek bir şekilde kurulabilir. Burada sadece kondenser, sirkülasyon pompası ile kontrol ve güvenlik teknolojisi yer alır. Aynı zamanda sadece bölünmeden kaynaklı olmamak üzere koordineli bileşenlerden ve sofistike, ses için optimize edilmiş bir tasarımdan dolayı oldukça sessizdir.

Isı üretim süreci istenildiği kadar tekrarlanabilir

Dış üniteye monte edilen fan işletim sırasında aktif olarak dışarıdaki havayı çeker ve onu evaporatöre (ısı eşanjörü) iletir. Bunun içinde ise düşük sıcaklıkta bile ısınan bir soğutucu madde sirküle edilir. Soğutucu madde agrega durumunu değiştirdikten sonra sıcak buhar olarak elektrikle işletilen kompresöre akar. Kompresör buharı sıkıştırır ve böylelikle sıcaklığını istenen seviyeye çıkarır.

Daha sonra sıcak buhar ince soğutucu madde hatları üzerinden, iç ünitenin mevcut olduğu kondensere iletilir. Sıcak buhar burada termal enerjisini ısıtma sistemine aktarır ve bu esnada yavaş yavaş soğur. Halen yüksek basınç altında olduğu için onu başlangıç durumuna geri getirecek olan bir genleşme valfinden geçer. Bu adım tamamlandıktan sonra süreç yeniden başlatılabilir.